Uncategorized

26
Јул

Персонализирани шеми на бои, 5 комбинации на бои инспирација за вашата канцеларија за 2023 година

Во динамичниот свет на бизнисот, канцелариските простори еволуираа во повеќе од обични работни места. Тие сега ја претставуваат суштината, вредностите и културата на компанијата, сложено вткаени во ткивото на...

Повеќе
23
Јул

Пјер Полин, визионерскиот дизајнер што ја редефинира уметноста на мебелот

Фотелја печурка (1959) Меѓу најпознатите дела на Полин е иконата „Фотелјата печурка или Ф560“. Создадена во 1959 година, овој револуционерен дизајн се одликуваше со неговата заоблена форма (во форма...

Повеќе
18
Јул

Ајлин Греј, визионерската архитектка и дизајнерка која ја редефинира модерноста

E-1027 прилагодлива маса (категорија на маси) Прилагодливата маса E-1027 е вистински доказ за генијалноста на Греј. Со својот иновативен дизајн, масата се одликува можност горниот дел да се прилагодува...

Повеќе
10
Јул

Столот Васили(ј), ремек-дело на модерниот дизајн

Потекло, кога уметноста и функционалноста се споија Инспирацијата за столот ја најдов во мојата фасцинација со цевчестите (тубуларните) челични дизајни на холандското движење Де Стијл и работата на конструктивистичките...

Повеќе
09
Јул

Столот BKF, икона на модерниот дизајн

Потекло Столот BKF е создаден во 1938 година во Буенос Аирес, Аргентина, преку заеднички напори на тројца архитекти: Антонија Боне, Хуан Курчан и Хорхе Ферари Хардој (Antonia Bonet, Juan...

Повеќе
04
Јул

Истражувајќи ја безвременската елеганција на фотелјата Кубус од Џозеф Хофман

Дизајн и естетика на фотелјата Кубус Фотелјата Кубус е доказ за дизајнерската филозофија на Јозеф Хофман за чисти линии, геометриски форми и минимализам. Нејзините посебни карактеристики, како што се...

Повеќе
19
Дек

MADE IN MACEDONIA – „Urban Old“

Муабет со девојките Орхидеја и Надица од „Urban Old“ За многумина, старите парчиња мебел од домовите или канцелариите што го одработиле својот животен век, не се вклопуваат во современите...

Повеќе