03
Мај

Како да ја користите бојата за да го трансформирате вашиот дом

Дајте им живот на вашите соби со боја! Ако сте уморни од декорацијата на вашиот дом, но не сакате да потрошите многу пари на нов мебел или додатоци, тогаш зошто да не им дадете нов живот на вашите соби со свежа боја? Бојата може целосно да го трансформира просторот, правејќи го да се чувствува посветло, попривлечно и постилски. И најдобриот дел е тоа што бојадисувањето е релативно евтино да се направи! Значи, ако се чувствувате смели, пробајте еден од овие стилски трендови на бои во вашиот дом. Време е да внесете боја во вашиот простор! Користењето на смели и убави нијанси може целосно да го трансформира изгледот и чувството на вашиот дом. Во овој текст, ќе истражиме како да ја искористиме бојата за да го разубавиме вашиот дом и да создадеме простор кој е и стилски и привлечен.

Размислувајте надвор од рамката – изберете смели, придушени нијанси.

Кога станува збор за бојата, не плашете се да размислувате надвор од рамката и дасе решите за смели, придушени нијанси. Неутралните бои може да бидат убави, но понекогаш знаат да бидат малку досадни. За навистина да го направите вашиот дом да биде посебен и да ви завидуваат сите ваши пријатели, изберете некои светли, длабоки бои. Црвените, жолтите, портокаловите, златните, сините и зелените навистина можат да ја оживеат просторијата и да додадат топлина и енергија во неа.

Можете исто така да ги користите придушени нијанси за да создадете контраст во просторијата. На пример, бојадисувањето на еден ѕид во жолта боја, а другиот бел навистина може да ја направи просторијата да се блесне. Или ако барате нешто малку посмирено, но сепак интересно, можете да се обидете да комбинирате различни нијанси – како тегет и светло сина – за да создадете смирувачки, а сепак интересен изглед.

Употребата на храбри, заситени нијанси може да помогне да се внесе живот и личност во декорот на вашиот дом и да ви овозможи да ја изразите вашата индивидуалност во вашиот простор. Затоа, напред, не плашете се да размислувате надвор од рамката и да изберете нешто смело и убаво!

Конечно, не заборавајте да се забавувате со боите и да создадете домашен декор кој ја изразува вашата личност. Нема правила кога станува збор за уредувањето на домот, затоа бидете храбри и креативни и не плашете се да експериментирате со различни бои.


Бидете внимателни со темните бои – тие можат да направат просторијата да се чувствува помала!!

Темните бои може да се користат за да се создаде драматичен и луксузен изглед, но треба да бидете внимателни кога ги користите. Црвената, на пример, е смела и моќна боја. Премногу црвена може да направи просторијата да изгледа помала и позатворена. Истото важи и за темносина, сина и морско сина. Темните бои можат да ѝ дадат на собата чувство на софистицираност, но премногу од нив може да направи просторијата да изгледа помала отколку што е.

Трикот е да ги балансирате овие темни бои со посветли нијанси. Внесете малку природна светлина како што се бели или крем ѕидови или бледи завеси за да не се чувствува премногу тешка просторијата. Можете исто така да додадете некои парчиња бел мебел или светли акценти за да ја разбиете темнината. Ова ќе создаде поизбалансиран и попривлечен изглед.

Запомнете дека темните бои создаваат подраматичен ефект, затоа користете ги со претпазливост. Со користење на правилен баланс на светли и темни нијанси, можете да создадете добро дизајниран и визуелно привлечен простор. Затоа, не плашете се од темни бои – само користете ги внимателно за да се осигурате дека просторијата не стане премногу мрачна.


Вклучете боја во вашиот постоечки декор

Интегрирањето на шарени парчиња во вашиот постоечки декор е одличен начин да му дадете свеж изглед на просторот без потреба од целосно преуредување. Еве неколку совети за додавање боја во вашиот дом:

  • Засилете ги постоечките бои – видете кои бои веќе ги користите во вашиот постоечки декор и додадете парчиња што ги надополнуваат. Ако имате тегет ѕид, размислете за додавање на некои сини перници со акцент или соодветни уметнички дела. Ова може да ви помогне да ги подобрите вашите постоечки бои без да го преоптоварите просторот.
  • Решете се за суптилни бои – додавањето суптилни бои може да биде одличен начин да додадете белег на одредена нијанса на боја без тоа да биде претерано. Неколку пастелни бои, како што се нежни розеви, жолти или сини, можат да помогнат да заживее вашиот простор без тој да изгледа премногу напорен.
  • Изберете шаблон – шаблоните се одличен начин да додадете боја на вашиот дом декор. Побарајте стилски килими и перничиња со дезен што може да се додадат на вашиот постоечки декор. Ова ќе му даде на вашиот простор уникатен и стилски изглед.

Со додавање на боја на вашиот постоечки декор, можете да му дадете живот на вашиот простор без да мора целосно да го редекорирате и/или реновирате. Вградувањето на бојата во вашиот постоечки декор може да го подобри вашиот простор и да создаде подинамичен и стилски изглед.

Користете боја за да го изразите вашиот личен стил

Бојата е моќна алатка за изразување на вашиот личен стил и за трансформирање на вашиот дом. Еве неколку совети за користење на бојата за да го изразите вашиот личен стил и да внесете живот во вашиот дом.

  • Користете тркало во боја – тркалото на бои, ќе ви помогне да избирате и комбинирате бои како професионалец. Тркалото за боја се состои од основните бои (т.е. црвена, сина и жолта) и нивните комбинации. Комбинирањето на две основни бои резултира во секундарни и терцијарни бои, со што тркалото за боја има вкупно 12 бои.
  • Изберете палета на бои – обидете се да најдете палета на бои што одговара на вашиот дом и вашиот личен стил. Можете да пребарувате за инспирација или да го погледнете вашиот постоечки декор и да ги изберете боите што најмногу ви одекнуваат. Откако ќе се решите за вашата палета на бои, ќе ви биде полесно да изберете декоративни предмети за вашиот дом.
  • Креирајте различни зони на бои – можете да користите боја за да креирате различни (функционални) зони во вашиот дом. На пример, можете да користите различна боја за да дефинирате одделни места за живеење, јадење и спиење. Ова ќе му даде на вашиот дом поизразен и организиран изглед.
  • Користете акцентни парчиња – акцентните парчиња како што се перниците, килимите и уметничките дела може да се искористат за да се додаде боја на вашиот постоечки декор. Ако имате неутрален мебел, додавањето на неколку разнобојни акцентни парчиња може да ви помогне да внесете живот во вашиот дом.
  • Најдобар начин е да експериментирате

Забавувајте се (со бојата)!

Без разлика колку време поминувате во истражување на бои и комбинации на бои, на крајот од денот, од суштинско значење е да се забавувате со боите и да пронајдете комбинација што ќе ви одговара. Декорацијата на домот треба да биде забавна, затоа не плашете се да експериментирате со боите. Ако не ви се допаѓа како се појавува одредена комбинација на бои во вашиот дом, не плашете се да ја промените и да пробате нешто друго.

Кога експериментирате со бои, не мора да се држите само до една палета на бои. Можете да измешате различни нијанси за да создадете уникатен изглед што ќе ви се допадне. Можете исто така да користите декоративни предмети и акцентни парчиња за да додадете допир на боја на вашиот постоечки декор.

Конечно, не заборавајте да се забавувате со боите и да создадете домашен декор кој ја изразува вашата личност. Нема правила кога станува збор за уредувањето на домот, затоа бидете храбри и креативни и не плашете се да експериментирате со различни бои.