06
Мар

Максимализам, омаж на ексцентричниот стил на Ајрис Апфел во дизајнот на ентериери

Максимализмот е стил на дизајн кој ја слави смелоста, изобилството и еклектичната убавина. Додека минимализмот долго време доминира во светот на дизајнот на ентериер, максимализмот добива на популарност како противтежа на едноставноста и минималистичката естетика. Се карактеризира со живописни бои, сложени модели и соединување на текстури и стилови.

Максимализмот е стил на дизајн чие мото е „повеќе е повеќе“. Тоа е храбар и еклектичен пристап кон дизајнот на ентериер кој ја слави употребата на боја, дезен, текстура и украси/декор на храбар и непомирлив начин. Овој текст е омаж на Ајрис Апфел, модна икона и дизајнер на ентериери, позната по својот уникатен и ексцентричен вкус. Во овој блог пост, ќе ги истражиме принципите на максимализмот и како Ајрис Апфел влијаела на овој стил на дизајнирање.

Разбирање на максимализмот

Во последниве години, минимализмот доминира(ше) во светот на дизајнот на ентериер со своите чисти линии, неутрални бои и мал број на (одбрани) парчиња мебел. Иако овој стил има свои заслуги, постои растечко движење кон прифаќање на максимализмот и прифаќање на изобилството разновидност во дизајнот на ентериер. Максимализмот ги слави смелите бои, дезени и текстури, создавајќи простори кои се визуелно живописни и богати со личност. Овој блог го истражува концептот на максимализам во дизајнот на ентериер и зошто напуштањето на минимализмот може да донесе свежа, динамична енергија во вашите простории за живеење. Максимализмот е стил на дизајн кој го отфрла минималистичкиот пристап на едноставност и чисти линии. Наместо тоа, максимализмот подразбира употреба на повеќе слоеви (слоевитост), бои и текстури за да создаде визуелно стимулирачки простор. Клучните принципи на максимализмот вклучуваат:

1. Слоевит, максимализмот вклучува слоевитост на различни елементи за да се создаде длабочина и интерес. Ова може да вклучува користење на повеќе килими, завеси и перници во просторијата.

2. Боја, максимализмот се карактеризира со употреба на смели и контрастни бои. Ова може да вклучи користење светли и живописни нијанси, како и мешање топли и ладни тонови.

3. Модел, шаблони, максимализмот често вклучува различни модели, вклучувајќи цветни, геометриски и апстракти. Овие обрасци се користат за создавање чувство на движење и енергија во просторот.

4. Текстура, максимализмот користи различни текстури, како што се кадифе, свила и кожа, за да создаде тактилно искуство.

5. Орнаментација, максимализмот често вклучува украси, како што се лустери, огледала и антиквитети, за да (до)даде чувство на луксуз и софистицираност во просторот.

Влијанието на Ајрис Апфел врз максимализмот

Ајрис Апфел е модна икона и дизајнер на ентериер, позната по својот уникатен и ексцентричен вкус. Нејзиниот стил се карактеризира со употреба на смели дезени, светли бои и многу декоративни предмети/додатоци. Влијанието на Апфел врз максимализмот може да се види во нејзината употреба на:

1. Слој, Апфел често поставува различни обрасци и текстури за да создаде чувство на длабочина и интерес за нејзините дизајни.

2. Боја, Апфел е позната по употребата на смели и контрастни бои. Таа често меша топли и ладни тонови за да создаде чувство на енергија и движење во нејзините дизајни.

3. Шаблон, дизајните на Апфел често вклучуваат различни дезени, вклучувајќи цветни, геометриски и апстракти. Овие обрасци се користат за да се создаде чувство на движење и енергија во нејзината работа.

4. Текстура, Апфел користи различни текстури, како што се кадифе, свила и кожа, за да создаде тактилно искуство во нејзините дизајни.

5. Орнаментација, Апфел често вградува украси, како што се лустери, огледала и антиквитети, за да додаде чувство на луксуз и софистицираност на нејзините дизајни.

Откријте како Декорама може да создаде дом кој ќе ја раскажува вашата приказна. Контактирајте не денес на info@dekorama.design за да закажете консултација и да го направите првиот чекор кон прифаќање на максимализмот во вашиот дом, создавајќи убав, функционален и удобен простор за живеење.

Прифатете го максимализмот во вашиот дом

Максимализмот е храбар и жив(описен) стил на дизајн кој го слави изобилството и индивидуалноста. За разлика од минимализмот, кој се фокусира на едноставноста и чистите линии, максимализмот ги опфаќа моделот, бојата и текстурата на бујна начин. Вградувањето на максимализмот во вашиот внатрешен дизајн може да биде застрашувачко, но со правилен пристап, може да создаде неверојатен и персонализиран простор. Оваа статија ќе даде совети за вградување на максимализмот во вашиот дом, почнувајќи од мали и постепено градење и барање инспирација од различни извори. Без разлика дали сте ентузијаст за дизајн или сопственик на дом кој сака да внесе повеќе личност во вашиот простор, овие совети ќе ви помогнат самоуверено да го прифатите максималистичкиот тренд.

Максимализмот е стил на дизајн кој лесно може да се вгради во вашиот дом. Еве неколку совети за прифаќање на максимализмот во вашиот простор:

1. Започнете со смела боја, изберете смела и контрастна боја како основа за вашата соба. Ова може да се користи на ѕидови, мебел или декоративни предмети.

2. Шаблони и слоеви, клучете различни дезени во вашиот простор, како што се цветни, геометриски и апстракти. Овие шаблони може да се користат на текстил, тапети или уметнички дела.

3. Измешајте текстури, користете различни текстури, како што се кадифе, свила и кожа, за да создадете тактилно искуство во вашиот простор.

4. Додадете украси, орнаменти, како што се лустери, огледала и антиквитети, за да додадете чувство на луксуз и софистицираност во вашиот простор.

5. Експериментирајте со слоевитоста, креирање на повеќе слоеви на различни елементи, како што се килими, завеси и перници, може да создаде длабочина и интерес во вашиот простор.

Заклучок

Максимализмот е стил на дизајн кој ја слави употребата на боја, модел, текстура и украс на храбар и непомирлив начин. Влијанието на Ајрис Апфел врз максимализмот може да се види во нејзината употреба на смели дезени, светли бои и украсени додатоци. Со вградување на овие принципи во вашиот дом, можете да создадете визуелно стимулирачки и уникатен простор кој го одразува вашиот личен стил.