Декорама

09
Мај

Бруталистички дизајн на ентериер и како да го вклучите во вашиот дом

Што е бруталистички внатрешен дизајн? Бруталистичкиот дизајн се појавува во 30-тите на ХХ век и повторно заживува во доцните 80-ти години. Сурови материјали и силните геометриски форми се повеќе...

Повеќе
06
Мај

Еклектичен дизајн на ентериер

Што е еклектичен внатрешен дизајн? Еклектично внатрешно уредување се однесува на мешање на различни стилови на ентериер дизајн или кога уредувањето е под влијание на различни историски периоди. Имено,...

Повеќе
06
Мај

Бруталистички ентериер на стан во Белград

Станот 47/1 се наоѓа на приземје во новоизградена станбена зграда на белградски Врачар. „Со проектот, во рамки на тензичната урбана структура на предметната локација, се трага по нетипична станбена...

Повеќе
13
Апр

Како до совршена кујна?

Голем број од сопствениците на домови планираат да ги реконструираат своите домови во блиска иднина и повеќето од нив сакаат да се фокусираат на кујната. Ова дефинитивно има смисла!...

Повеќе
05
Апр

Скандинавски дизајн на ентериер

ОСВЕТЛУВАЊЕТО Е КЛУЧНО ВО СКАНДИНАВСКИТЕ ЕНТЕРИЕРИ Начинот на кој се користи осветлувањето во дизајнот е најважен за типичниот скандинавски стил. Бидејќи дневната светлина е привремен луксуз во зимските месеци,...

Повеќе
19
Мар

Муабет со Драган од Ми-ни-мо

Столчињата на Ми-ни-мо Здраво Драган, кажи ни нешто за себе? Здраво Декорама! Еве, како што споменав претходно, се викам Драган и сум модератор и еден од актуелните изведувачи на...

Повеќе
13
Мар

Made in Italy од Иранката Сами Солмаз

Интервју со Сами Солмаз, уметница од Техеран Сами кажи ми нешто за себе? – од каде си, нешто за твојот образовен и професионален background. Јас сум Иранка и живеам...

Повеќе
10
Мар

Вила Петрароло (Masseria Petrarolo)

Сместена на имот од 30 хектари, помеѓу насади од лаванда и маслинови дрва и со поглед на Јадранското Море, оваа луксузна вила во Апулиа од седумнаесетиот век е поранешна...

Повеќе