Блог

21
Јул

Употреба на црни или темни бои за ѕидови и тавани: тренд на дизајн кој додава драма и длабочина

Црната (вклучително и темните бои) веќе долго време се поврзува(ат) со елеганција и софистицираност. Овие бои можат да создадат драматичен и храбар ефект во секоја просторија, што ја прави...

Повеќе
18
Јул

Ајлин Греј, визионерската архитектка и дизајнерка која ја редефинира модерноста

E-1027 прилагодлива маса (категорија на маси) Прилагодливата маса E-1027 е вистински доказ за генијалноста на Греј. Со својот иновативен дизајн, масата се одликува можност горниот дел да се прилагодува...

Повеќе
14
Јул

Џексон Полок и славната „Бр.5, 1948“

Пол Џексон Полок (1912 – 1956) е американски сликар кој своите најзначајни дела ги создал како апстрактен експресиониста, односно акционен сликар. Неговиот опус имал силно влијание на модерната уметност...

Повеќе
10
Јул

Столот Васили(ј), ремек-дело на модерниот дизајн

Потекло, кога уметноста и функционалноста се споија Инспирацијата за столот ја најдов во мојата фасцинација со цевчестите (тубуларните) челични дизајни на холандското движење Де Стијл и работата на конструктивистичките...

Повеќе
09
Јул

Столот BKF, икона на модерниот дизајн

Потекло Столот BKF е создаден во 1938 година во Буенос Аирес, Аргентина, преку заеднички напори на тројца архитекти: Антонија Боне, Хуан Курчан и Хорхе Ферари Хардој (Antonia Bonet, Juan...

Повеќе
09
Јул

Стан за двајца архитекти во центарот на Белград

Млада архитектонска двојка и основачи на бирото Тактика, ја споделија приказната за реновирање на стан во Белград за лични потреби. Интервенцијата подразбирала реконструкција и реновирање на станбен простор изградени...

Повеќе