Блог

15
Дек

Biohack Your Home – направете средина за врвни перформанси и благосостојба

Создавањето средина што промовира врвни перформанси и севкупна благосостојба е од суштинско значење за успехот во денешниот свет кога се живее со брзо темпо. Биохакинг, термин измислен од претприемачот...

Повеќе
05
Дек

Интервју за блогот на Даибау

Доколку сакате да дознаете повеќе за 3Д визуелизација/3Д моделирање прочитајте во нашето интервку за блогот на Даибау. Што е 3D визуелизација? Архитектурата започнува со скица. Скицата е дел од...

Повеќе
25
Ное

Лагом и внатрешното уредување

Буквален превод на  ‘Lagom‘ од шведски е  „доволно, достаточно, адекватно или тамам,”. Кога велиме „лагом“ мислиме на едноставност и минимализам. Се однесува на скромно живеење, наместо расипно и живеење...

Повеќе
24
Ное

ВАША КУЈНА, ВАШИ ПРАВИЛА

Дизајнирањето на кујна е предизвик, бидејќи секој простор е уникатен. Покрај функционалните и техничките детали, се трудиме да го направиме најдоброто естетско решение кое нема визуелно да го нагрдува...

Повеќе
21
Окт

Фасцинантната историја на декор за Ноќта на вештерките, откривање на морничавиот шарм на Halloween

Ноќта на вештерките е период од годината кога куќите и дворовите се трансформираат во морничави спектакли кои ја ежат кожата. Но, дали некогаш сте се запрашале за потеклото и...

Повеќе
05
Окт

Made in Macedonia – Обликување светлина и транспарентност, магијата на стаклените креации на Марта Поп Антоска

Запознајте ја Марта, визионерска уметница која ги помина последните 15 години изработувајќи уникатни уметнички дела, решенија за внатрешно уредување (декорративни парчиња) и извонредни парчиња накит од висококвалитетно италијанско стакло....

Повеќе
02
Окт

Ваби саби и внатрешното уредување

Во денешниот свет, каде што совршеноста и перфекцијата се на цена, постои еден концепт од далечна Јапонија што се издвојува со својата уникатност и длабоко значење. Ваби саби, како...

Повеќе
25
Сеп

Микродомување во Сплит

Сплитското проектантско биро „Prostorne Taktike“ добило проектната задача да направи целосна реконструкција на гарсоњера во Сплит со површина од 31 квадратни метри. Целта била со прецизно проектирање да се...

Повеќе