24
Апр

Дизајнирање на пријатна спална соба

Создавањето пријатна и привлечна спална соба е од суштинско значење за добар сон. За да го постигнете ова, размислете да инвестирате во постелнина која е и удобна и стилска. Осветлувањето е исто така клучно – изберете светлосни тела кои создаваат топли и релаксирачка атмосфера. Конечно, декорирајте со предмети кои даваат личен допир и прават во просторот да се чувствувате опуштено. Следејќи ги овие совети, можете да создадете спална соба која е и пријатна и инспиративна. Вашата спална соба треба да биде – пријатно, привлечно место каде што можете да се опуштите и да се „подмладите“. Таа треба да биде вашата оаза – место каде што можете да се опуштите по напорниот ден на работа или во домот.

Прво и основно, изборот на вистинската постелнина е од суштинско значење за создавање пријатна спална соба. Побарајте плишани/кадифени чаршафи, удобен душек и додадете дополнителни ќебиња за топлина. Меките ткаенини како фланел или памук се совршени за создавање удобен и привлечен простор.

Изберете смирувачка палета на бои што промовира релаксација како што се нежни сини, пригушени зелени или топли неутрални како беж или сива боја. Избегнувајте светли бои и смели дезени кои можат да бидат премногу стимулирачки и да го нарушат вашиот сон.

Внесете елементи од природата како растенија или цвеќиња. Растенијата не само што додаваат допир на природа во вашата спална соба, туку помагаат и во прочистување на воздухот и создавање смирувачка атмосфера. Размислете за додавање на растенија како лилјани или алое вера, кои се лесни за одржување и грижа и можат да напредуваат при слаба осветленост.

За да создадете пријатна и привлечна спална соба, изберете смирувачки бои, внесете ја природата преку растенија, користете пријатни ткаенини од природни материјали, елиминирајте го нередот и создадете релаксирачка атмосфера со придушено осветлување, свеќи и музика. Не заборавајте да додадете декоративни предмети со кои ќе додадете личен печат во просторот.

Создадете ќоше за читање со удобна фотелја (доколку ви дозволува просторот), меки ќебиња и неколку перници. Оваа област може да биде одлично место за да се опуштите пред спиење, да читате книга или да слушате музика.

Ослободете се од нередот во вашата спална соба. Нередот може да создаде чувство на хаос и да го наруши вашиот сон. Погрижете се редовно да ја средуватевашата спална соба со отстранување на непотребните предмети и организирање на вашиот плакар(и) и фиоки.


Запалете неколку свеќи или користете дифузер за есенцијално масло за да создадете мирен амбиент. Осветлувањето е уште еден клучен елемент за создавање топла и релаксирачка атмосфера. Наместо грубо надземно осветлување, одлучете се за мека, дифузна светлина со столни ламби или ѕидни светла кои даваат топла светлина. Ова ќе создаде смирувачки амбиент кој е совршен за опуштање на крајот од денот.

Пуштете релаксирачка музика пред спиење, музиката може да биде ефективна алатка која ќе ви помогне да се опуштите пред спиење. Изберете мека и смирувачка музика, како класична или инструментална музика, која ќе ви помогне брзо да потонете во мирен сон.

Конечно, декорирајте го вашиот простор со пријатни предмети што прават да се чувствувате удобно и опуштено. Додадете неколку миризливи свеќи за смирувачка арома, неколку украсни перници за личен допир, влечки кои ви се удобни ….

Со овие совети, можете да создадете пријатно и привлечно одморалиште во спалната соба кое е совршено за релаксација и подмладување. Слатки сништа!