23
Апр

Списанија и веб-страници за внатрешно уредување што треба да ги следите за инспирација

Кога се подготвувате да го (ре)дизајнирате вашиот дом, еднo од прашањата со кое се соочувате е каде да се најде инспирација. Има многу места на интернет каде што можете да најдете идеи и инспирација, од списанија за внатрешно уредување, блогови и профили на социјални медиуми (Instagram, Pinterest).

Листата вклучува познати онлајн списанија за внатрешно уредување и дизајн на домот, како што се Architectural Digest, Elle Decor, House Beautiful, Dwell и Lonny. Овие веб-страници имаат многу статии, галерии и нудат идеи и инспирација за уредување на домот, како и многу корисни совети и трикови.

Освен тоа, блоговите како DesignSponge, Emily Henderson, Килибарни ентериери, Коко Кели и Мојот скандинавски дом нудат забавни и креативни идеи за уредување на домот и „направи сам“ совети. И накрај, социјалните медиуми како Instagram и Pinterest се одлични за наоѓање на идеи за внатрешно уредување, дизајн и декор. Препорачуваме следење на сметките на социјалните медиуми на Apartment Therapy и Designlovefest за идеи и инспирација за вашиот дом.

Еве листа на некои од најдобрите онлајн списанија за внатрешни работи каде што можете да најдете инспирација и идеи за вашиот дом:

 • Architectural Digest – https://www.architecturaldigest.com/, Architectural Digest е супер интересна онлајн страница за архитектура, внатрешен дизајн и уредување на домот. На веб-страницата ќе најдете многу идеи за вашиот дом, и многу статии и галерии од најдобрите дизајни на ентериери во индустријата.
 • Elle Decor – https://www.elledecor.com/ Elle Decor е онлајн списание кое има класичен стил за внатрешен дизајн и уредување на домот. Elle Decor има написи, интервјуа и фотографии кои ги прикажуваат најновите трендови во дизајнот на домот, како и профили на врвни дизајнери и архитекти од целиот свет. Некои неодамнешни написи на веб-страницата Elle Decor вклучуваат „10 шик начини за украсување со розова боја“, „Најдобрите комбинации на бои за стилска спална соба“.
 • House beautiful – https://www.housebeautiful.com/ House Beautiful е списание кое се фокусира на креативноста, естетиката и функционалноста кога работиме на уредување на домот. Страницата има многу статии за ипирација за внатрешен дизајн, како и многу корисни идеи и трикови.
 • Dwell – https://www.dwell.com/ Dwell е списание кое се фокусира на модерен внатрешен дизајн и архитектура. На страниците има многу написи и галерии на модерни парчиња мебел и апартмани, како и најнови производи и трендови во индустријата.
 • Lonny – https://www.lonny.com/ Lonny е списание кое има свежа, модерна перспектива на дизајнот на ентериер. Страницата има многу статии, галерии и блогови, како и кориснички идеи и трикови за инспирација.

Освен онлајн списанија за внатрешно уредување, постојат и многу блогови за внатрешно уредување и профили на социјалните медиуми каде што можете да најдете инспирација за уредување на вашиот дом. Еве список на некои од најдобрите блогови (според нас) за внатрешно уредување и дизајн што можете да ги посетите:

 • Дизајн*сунѓер – https://www.designsponge.com/
 • Емили Хендерсон – https://stylebyemilyhenderson.com/
 • Килибарни ентериери – https://amberinteriordesign.com/blog/
 • Коко Кели – https://www.cocokelley.com/
 • Мојот скандинавски дом – https://www.myscandinavianhome.com/

Следењето на различни веб-страници, сметки/профили на Instagram, Pinterest и други социјални медиуми може да биде одличен извор на инспирација за внатрешно уредување и дизајн. Овие онлајн ресурси нудат широк спектар на идеи за дизајн, од класични, традиционални, до модерни и сите останати стилови помеѓу, и прикажуваат различни стилови и трендови од целиот свет.

Овие профили/сметки на Инстаграм обезбедуваат инспирација за ентериер дизајн во различни форми:

 • @apartmenttherapy – споделува фотографии од „направи сам“ домашни проекти, совети за подготовка на храна, како и совети за енетриер дизајн и декорирање.
 • @em_henson – профилот на на Емили Хендерсон ги прикажува нејзините уникатни дизајни и служи како извор на инспирација за идните дизајнери.
 • @designlovefest – нуди идеи, инспирации за уредување на домот, за животен стил, „направи сам“проекти и квалитетни фотографии од различни дизајнерски брендови.
 • @beckiowens – Беки Овенс е дизајнерка на ентериер која ги споделува своите најнови проекти, дизајнерска инспирација и совети. Нејзиниот стил е модерен и минималистички, со фокус на природните материјали.
 • @witanddelight_ – Wit and Delight е бренд за животен стил кој споделува инспирации, фотографии од патувања и лични приказни со модерен и колоритен стил, нагласувајќи ја текстурата и бојата.

Instagram и Pinterest се идеални места каде што можете да најдете брзо и лесно идеи за внатрешно уредување и дизајн. Повеќето профили се фокусираат на визуелните аспекти на дизајнот на ентериерот, со многу фотографии и слики од убави парчиња мебел и декор, станови и простори.


Наместо заклучок

Следењето на различни веб-страници, сметки/профили на Instagram, Pinterest и други социјални медиуми може да биде одличен извор на инспирација за внатрешно уредување и дизајн. Овие онлајн ресурси нудат широк спектар на идеи за дизајн, од класични, традиционални, до модерни и сите останати стилови помеѓу, и прикажуваат различни стилови и трендови од целиот свет. Тие им овозможуваат на дизајнерите и ентузијастите да откријат нови материјали, бои, текстури и дезени и да научат за иновативни пристапи за планирање и распоред на просторот. Освен тоа, следењето на овие профили може да обезбеди чувство на заедница и припадност, место каде што може да ги споделите своите идеи, искуства и мислења и да се поврзете со истомисленици кои ја споделуваат страста и интересот за ентериер дизајн. Со прифаќање на различните перспективи и креативни визии на овие онлајн заедници, ентузијастите за внатрешен дизајн можат да ги прошират своите хоризонти и да развијат свој уникатен стил, создавајќи простори што ја одразуваат нивната личност и начин на живот.