30
Јул

Максималистички дизајн на ентериер: примена на храбри бои, текстури и креирање простор со карактер

Максимализмот е еден од најжешките трендови во дизајнот на ентериер и декор за 2023 година. Ако ги сакате смелите бои, текстури и дезени, максимализмот може да биде совршен стил за вас. Кај максимализмот сè е околу прифаќање на идејата дека повеќе е повеќе (more is more) и создавање простори исполнети со енергија, карактер и живост. Имено, од другата страна на спектарот, спротивно на минимализмот е максимализмот – трендот што го зафаќа светот на дизајнот на ентериер. Максимализмот не е нов тренд, но во голема мера се враќа во 2023 година. Со оглед на тоа што луѓето поминува повеќе време дома поради пандемијата, растеше желбата да се создадат простори кои се чувствуваат богати, топли и конфорни. Максимализмот нуди противотров на студениот, стерилен минимализам кој доминираше во дизајнерските трендови во последниве години. Значи ако сакате смелите бои, текстури и дезени, можеби максимализмот може да биде совршен стил за вас и вашиот дом.

Како да создадете максималистички изглед без да претерувате

Во суштина, максимализмот треба да дозволи изразување на вашата личност, карактер и вкусови преку вашиот декор и мебел. Не постојат конкретни правила кога станува збор за овој стил – идејата е да бидете смели, креативни и да се забавувате со вашите избор на бои, парчиња мебел и декоративни предмети. Некои клучни елементи на максималистичкиот дизајн вклучуваат:

Смели бои: Максимализмот не е за оние со слабо срце, што подразбира користење на смели и интензивни бои. Размислете за длабоки тонови на скапоцен камен, живописни неони и богати земјени нијанси.

Слоевити дезени: Измешајте и спојте различни дезени, од цветни и пруги до животински принт и геометрија. Клучот е да пронајдете шаблони кои се надополнуваат еден со друг и создаваат кохезивен изглед.

Од концепт до изработка на мебел по мерка, ние тесно ќе соработуваме со вас за да создадеме персонализиран дизајн на вашиот дом кој ги задоволува вашите уникатни потреби и стил. Контактирајте не денес на info@dekorama.design за да закажете консултација и да го направите првиот чекор кон убав, функционален и удобен работен простор.

Свесното создавање на максималистички дизајниран простор вклучува намерен избор и кохезивен концепт. Станува збор за прифаќање на смели бои, дезени и текстури за да се создаде простор исполнет со карактер и живост, притоа избегнувајќи ја замката на нафрлен мебел и декор без јасен дизајн концепт.


Еклектичен декор: Максимализмот подразбира вклучување низа различни стилови на декор во вашиот простор. Винтиџ мебел, глобални декоративни предмети како акцент и единствени уметнички дела се дозволени кај максимализамот.

Различни текстури: од кадифени софи до теписи и перници со реси, максималистичките простори се отворени за различни текстури. Експериментирајте со различни ткаенини и облоги за да создадете тактилен празник за сетилата.

Разиграни акценти: Не плашете се да внесете малку каприциозност во вашиот декор. Од чудни скулптури до неочекувани бои, разиграните акценти се белег на максимализмот.


Совети за прифаќање на убавината на повеќе е повеќе (more is more)

Се разбира, примената на максималистички изглед може да биде малку застрашувачко. Лесно е да скршнете на непозната територија ако не сте внимателни. За да се избегне ова, важно е да имате јасна визија за вашиот простор и да бидете внимателно со вашите избори за мебел и декор.

Еден начин е да создадете фокусна точка во секоја соба. Ова може да биде парче мебел, смело парче уметност или интензивно обоен ѕид како акцент. Со давањето на окото јасна точка на фокусирање, можете да создадете чувство на рамнотежа и хармонија во вашиот простор. Друг клуч за успешна примена на максимализам е да се комбинира и експериментира со елементи од различни стилови на внатрешно уредување. ВАЖНО, иако е забавно да се игра со различни предмети, шаблони и текстури, важно е да се создаде чувство на кохезија. Изберете палета на бои и држете се до неа и барајте заеднички карактеристики помеѓу вашите избори за декор(ативни) предмети. Со тоа, можете да создадете простор кој се чувствува намерно и обмислено, наместо хаотично и расфрлано.

Како заклучок, максимализмот е еден од најжешките трендови во дизајнот на ентериер и декор за 2023 година. Максимализмот е тренд кој е дозволува изразување на вашиот карактер, личност и вкусови преку вашиот декор. Со прифаќање на смели бои, текстури и дезени, можете да создадете простор кој е истовремено весел, топол и привлечен. Без разлика дали сте максималисти во душата или само сакате да внесете малку енергија и енергичност во вашиот простор, ова е тренд за кој дефинитивно треба да се размисли.