01
Дек

Реновирана камена куќа од почетокот на 20 век

Во историскиот дел на шпанскиот град Герона, има куќа која датира од 1900 -тите. Дел од нејзиниот простор е целосно реновиран од архитекти и создадена е вистинска оаза идеална за млада брачна двојка која би живеела во неа.

За обновениот изглед е одговорна архитектката Глорија Дуран Торелас, која со својот талент и вештини уште еднаш покажа дека рустикалниот и модерниот стил може да живеат во хармонија.


Куќата се простира на 206 метри квадратни, има три спални соби, две купатила и тераси.

До куќата се пристапува преку дрвена порта од улицата што води до гаражата и влезот во куќата. Целосното приземје служи како преодна просторија, но и како дел за гости со две спални соби и заедничка бања.


Внатрешните скали водат до првиот кат и на самиот влез погледот се шири кон полуотворен концепт простор со кујна, трпезарија, спална соба и дневна соба. Кујната воведува вистинска модерна средина со бели кујнски елементи, кои исто така служат како поделба помеѓу трпезаријата и дневниот простор. Она што го прави посебен е површината со мијалникот, која исто така има функција на бар -маса со цел дружење за време на подготовката на храната.

Доколку Ви треба помош при на дизајнирање на домот во комбинација од рустикален и модерен стил (2Д и/или 3Д/рендери)и/или изработка на мебел, побарајте нè.

Дрвени греди, тавани од тули и оригинални ѕидови од камен му помогнале на просторот да го задржи својот рустикален изглед. Топлината на домот дополнително се постигнува со прекрасен дрвен под од бразилски лешник во комбинација со рачно ткаен килим. Исклучително светлата дневна соба води до терасата преку голема, стаклена, лизгачка врата. Терасата има уникатни дрвени греди кои се задржани и обновени за да дадат сенка. Поблиску до прозорецот има мал, многу шармантен базен за станарите, чија вода се влева во одвод што може да се види од главната фасада на имотот, преку еден од прозорците.На терасата може да се пристапи од главната спална соба, која има комплетна бања и гардеробер. Романтичните и бели парчиња мебел го комплетираат и продолжуваат трендот на модерна белина низ целата куќа. Доминантен материјал во бањата е бразилскиот орев, кој се користел за подот на просторијата, поставата на керамичката када и просторот околу мијалникот. Благодарение на соларните панели, и бањата и остатокот од куќата се снабдуваат со топла вода и се обезбедува LED осветлување.Куќата е дизајнирана според различни критериуми за енергетска ефикасност и одржливост, како што се термички изолирани покриви и подови, нови прозорци и балконски врати со двојно застаклување. Оваа куќа исто така е подобрена со технологија и има иновативен систем за автоматизација кој ги контролира светлата, климатизацијата и гаражните врати. Горенаведените елементи, исто така, може да се контролираат со разни уреди, како што се таблет, телефон или компјутер.

Благодарност до Порта3 кои ни дозволија да го преземеме текстот во целост.