10
Јул

Столот Васили(ј), ремек-дело на модерниот дизајн

Во овој напис, Марсел Бројер ја презема улогата на наратор, раскажувајќи ја историјата и создавањето на столот Васили од своја перспектива. Како дизајнер на мебел и архитект зад оваа столица, Марсел дава увид, анегдоти и неговите лични размислувања, дозволувајќи им на читателите да ја доживеат приказната низ неговите очи и во контекст на времето кога настанала.

Како дизајнер на мебел и архитект, ја имав привилегијата да создадам многу култни дизајни кои го издржаа тестот на времето. Сепак, еден што се издвојува е столот Васили(ј)/Wassily, познат и како столот Модел Б3/Model B3. Столот беше создаден во 1925 година кога бев член на движењето Баухаус, кое се обидуваше да ги спои уметноста и функционалноста. Возбуден сум што можам да ја споделам со вас приказната за тоа како настанал столот Васили(ј).

Потекло, кога уметноста и функционалноста се споија

Инспирацијата за столот ја најдов во мојата фасцинација со цевчестите (тубуларните) челични дизајни на холандското движење Де Стијл и работата на конструктивистичките уметници во Русија. Бев решен да создадам стол што ќе ја одразува модерната ера, претставена со новата технологија што се појави на почетокот на ХХ век. Сакав столче што ќе биде структурно искрено и ќе го пренесе принципот „функцијата ја следи формата“. Така настана идејата да се користат челични цевки за рамката на столот, стил кој тогаш не бил тестиран во дизајнот на мебелот.

Зошто Васили(ј)?

Но, што е со името на столот? Па, тоа е забавна приказна. Столот првично беше именуван како стол Модел Б3, бидејќи беше дел од серијата цевчести челични столчиња што ги дизајнирав. Сепак, неговото име подоцна беше сменето во Васили(ј) како почит на сликарот Васили(ј) Кандински, кој беше мој колега во училиштето Баухаус. Кандински беше познат по своите апстрактни и авангардни слики, а модерниот и неконвенционален дизајн на столчето потсетуваше на неговиот уметнички стил. Така, во чест на придонесите на Кандински во светот на уметноста, столот беше (пре)именуван по него.

Откривање на фасцинантни факти за столот Васили(ј)

Сега, ајде да се нурнеме во некои интересни ситници за столот Васили(ј). Дали знаевте дека столот не беше брз успех? И покрај неговиот револуционерен дизајн, требаше извесно време столот Васили(ј) да добие признание и популарност. Всушност, дури во 1960-тите, неколку децении по неговото создавање, столот почна да станува широко ценет и баран од дизајнерските ентузијасти.

Друг интересен факт за столот Васили(ј) е тоа што првично беше достапен само во црна ткаенина и кожен тапацир. Сепак, со текот на времето, столот почна да се произведува во различни бои и материјали, што им овозможува на луѓето да го приспособат за да одговараат на нивниот личен стил и преференции. Оваа разновидност придонесе за трајната привлечност на столот и неговата способност да се прилагоди на различната естетика на внатрешното уредување.

Подготвени сте да го трансформирате вашиот простор во дом од соништата? Од концепт до изработка на мебел по мерка, ние тесно ќе соработуваме со вас за да создадеме персонализиран дизајн кој ги задоволува вашите уникатни потреби и стил. Контактирајте не денес на info@dekorama.design за да закажете консултација и да го направите првиот чекор кон убав, функционален и удобен дом.

Сега, ајде да додадеме допир на хумор во приказната. Легендата вели дека кога првпат им го претставив прототипот на столот Васили(ј) на моите колеги од Баухаус, тие беа доста скептични. Некои дури на шега го нарекоа „Велосипедско столче“ поради сличноста со рамка за велосипед. Меѓутоа, како што минуваше времето, столот ги освојуваше со својата удобност и уникатната естетика, докажувајќи дека првиот впечаток не е секогаш точен.

Како заклучок, столот Васили(ј) останува безвременско ремек дело на модерниот дизајн. Неконвенционалната употреба на материјали, минималистичка форма и дружење со влијателни уметници како Васили(ј) Кандински придонесоа за неговиот култен статус. Без разлика дали го цените неговото историско значење, неговата авангардна привлечност или едноставно ви е удобно да седите, столот Васили(ј) продолжува да ги инспирира и плени ентузијастите за дизајн низ целиот свет.