17
Јан

Безвременската убавина на белата букле ткаенина и нејзината употреба во модерен дизајн на мебел

Што е букле штоф и што го прави толку посебен?

Букле ткаенината е уникатен и луксузен вид ткаенина што се користи од 19 век. Направена е од комбинација на букле предива, кои се цврсто испреплетени, а потоа се намотани заедно за да се создаде препознатлив изглед на букле ткаење. Букле ткаенината често се користи за тапацир и облека бидејќи е лесна, но издржлива, мека, но силна и има прекрасна текстура која додава дополнителен слој на софистицираност на секој дизајн. Доаѓа и во многу различни бои, од класични бели до светли пастели. Уникатната текстура исто така ја прави совршена за создавање интересни обрасци или додавање текстура на облеката. Без разлика дали барате нешто посебно за вашиот проект за тапацирање на мебел или само сакате нешто уникатно и луксузно да носите (во случај на облека), букле ткаенината сигурно ќе направи вашиот проект да се истакне!

Историјата и потеклото на букле ткаенината со бела боја

Историјата и потеклото на белата букле ткаенина е неизвесна, но се верува дека за прв пат е произведена на почетокот на 20 век. Една од теориите е дека букле за прв пат била создадена од Французите во почетокот на 19 век како имитација на фротир. Французите користеле мохер предива за да создадат текстура со јамка, слична на онаа на фротир, која била популарна во тоа време. Оваа нова ткаенина беше наречена „boucle“ што на француски значи „да се навитка“. Друга теорија е дека за прв пат била користена како ткаенина за тапацир во Англија на почетокот на 20 век, а била направена од мешавина на предива од волна и мохер. Ова и дава на ткаенината меко, пријатно чувство и додадена издржливост, што ја прави популарен избор за тапацир за мебел. Независно од тоа каде е за прв пат создадена, популарноста на букле ткаенините се рашири низ Европа и на крајот се проби во другите делови на светот. Денес, букле ткаенината се користи во широк спектар на производи, од облека до тапацир за мебел.

Една од теориите е дека букле за прв пат била создадена од Французите во почетокот на 19 век како имитација на фротир.


Актуелни трендови во тапацирот со бела букле ткаенина

Во моментов, белата букле ткаенина станува сè попопуларна во модерните трендови за дизајн на мебел и модерниот внатрешен дизајн. Уникатната текстура и мекото, пријатно чувство на букле ткаенината дава дополнителна длабочина во просторот, што ја прави популарен избор за тапацир. Еден тренд во модерниот дизајн на мебел е користењето на белата букле ткаенина за да додадете допир на текстура кога се користени минималистички или монохроматски шеми на бои во ентериер дизајнот. Текстурата на букле ткаенината додава визуелен интерес без да оптоварува простор, што ја прави одлична опција за модерни и чисти парчиња мебел. Друг тренд е да се користи белата ткаенина на неочекувани начини, како на пример на парчиња како фотелји, отомани или табуретки, па дури и на ѕидови како акцент. Ова може да создаде единствена и интересна фокусна точка во просторијата. Покрај мебелот, белата ткаенина од букле се користи и во други области на ентериер дизајнот, како што се перници, ќебиња и сл. Ова додава текстура и топлина на просторот и може да направи просторијата да се чувствува попривлечна и пријатна. Генерално, актуелниот тренд во користењето на белата букле ткаенина во тапацирање на мебел и ентериер дизајн е да се додаде допир на текстура и удобност на модерните и минималистички простори.Како да се користи белата букле ткаенина за тапацир и дизајн на мебел?

Употребата на бела букле ткаенина за тапацир и дизајн на мебел може да додаде допир на текстура и удобност во просторот. Еве неколку совети за користење на бела букле ткаенина во дизајнот на мебелот:

1. Употребете го на акцентни парчиња мебел: белата ткаенина од букле може да се користи за да се стави акцент на големо парче мебел, како што е фотелја или отоман. Ова може да додаде визуелен интерес и топлина во просторијата.

2. Спојте го со мебел со чисти линии: уникатната текстура на букле ткаенината може да додаде длабочина и интерес на минималистичкиот или чистиот мебел, како што е софата или рамката за кревет.

3. Користете го на неочекувани начини: белата ткаенина од букул може да се користи на неочекувани начини за да дадете уникатен шмек во собата. Ова може да вклучи користење на ѕидови како акцент или како третмани за прозорци, наместо завеси.

4. Размислете за издржливоста: букле ткаенината е позната по својата издржливост и отпорност на правење текстилни топчиња „упки“. Ова го прави одлична опција за мебел кој често се користи.

Наместо заклучок, белата букле ткаенина е одличен избор за тапацир и дизајн на мебел поради својата единствена текстура и издржливост. При изборот на вистинската бела букле ткаенина за вашиот проект, земете ја предвид наменетата употреба честотата на употреба на парчето мебел.