19
Апр

Како да го персонализирате вашиот домашен декор

Вашиот дом е ваш личен простор и треба да го одразува вашиот уникатен стил. Најлесно е да ги следите трендовите и да заборавите да го персонализирате вашиот дом. Но, со неколку едноставни совети, можете да го персонализирате вашиот простор и за да преставува одраз на тоа кои сте вие.

Еве неколку начини да додадете личност на вашиот дом декор:

  • Изберете шема на бои што ја одразува вашата личност.
  • Вклучете лични предмети во вашиот декор (сувенири, фотографии на семејството, цртеж на децата и сл.).
  • Покажете ги вашите хоби и интереси.
  • Додајте фотографии и уметнички дела што го одразуваат вашиот стил.
  • Користете уникатни и необични парчиња за да додадете личност.

Следејќи ги овие совети, можете да го креирате домво кој ќе внесете личен печат и вашиот индивидуален стил и да го направите место што навистина ве отсликува.

Чекор по чекор, соба по соба

Кога станува збор за персонализирање на вашиот дом, секоја соба треба да се третира различно. Одвојте време да размислите како сакате да изгледа вашиот дом, за да создадете простор што ќе ви се допадне. Еве неколку совети за давање личен печат на секоја соба во вашиот дом.

Дневна соба , вашата дневна соба е првото место што гостите ќе го видат, па ова е совршено место за да го покажете вашиот стил. Изберете мебел и украси кои го одразуваат вашиот вкус, личност и карактер. Тепих со светли бои или уметничко дело може да даде сјај на бои во собата и да создаде пријатна средина. Можете исто така да додадете некои од вашите омилени книги, растенија или семејни фотографии на ѕидот за да го направите просторот попривлечен.

Доколку Ви треба помош при уредување на домот и/или изработка на функционален и убав мебел по мерка побарајте нè.


Спална соба, вашата спална треба да биде смирувачка оаза. Изберете меки бои и удобен мебел што и даваат на собата мирна атмосфера. Бидете креативни со декор и украси, како што се перници и постелнина, за да ја направите собата попријатна.

Кујната е суштински дел од домот, па затоа треба да биде и функционална и убава. Користејќи предмети што ја рефлектираат вашата палета на бои, можете да направите просторот да изгледа топол и привлечен. Додавањето на неколку украсни предмети како подлоги, даски за сечење и растенија во саксии е одличен начин за персонализирање на кујната.

Бањата често се занемарува кога станува збор за додавање личност во вашиот дом, но таа е “клучна” просторија каде што можете да го изразите вашиот стил и креативност. Од шарени плочки до уникатни украсни предмети и светлосни тела, постојат безброј начини да ја направите вашата бања одраз на вашиот личен вкус и стил.


Декор на ѕидови

Одличен начин да го персонализирате и додадете личност во вашиот дом е преку ѕидниот декор. Без разлика дали се работи за слика, скулптура или врамени фотографии од семејството и пријателите, декорот на ѕидот помага да се создаде домашна и привлечна атмосфера. Дали ќе одите со постери и /или уметнички дела што одговараат на вашата постоечка палета на бои или нешто поеклектично? Ако се чувствувате смели, обидете се да создадете мини галерија на ѕидот. На тој начин, можете да креирате комбинација од постери, фотографии или уметнички дела и да создадете уникатен колаж. За областа да изгледа организирано и уредно, изберете слична шема на бои или стил за сите парчиња. Алтернативно, можете да закачите огледало или да оставите неукрасен простор на ѕидот за да создадете минималистички изглед. Можете исто така да креирате акцент(ен) ѕид. Честопати најголемиот ѕид во просторијата, може да се користи за да се сместат големи ѕидни уметнички дела, голем часовник или интересно парче мебел. Без разлика со каков ѕиден декор ќе одлучите да одите, погрижете се да го одразува вашиот личен стил и вкус. Сè додека го одржувате декорот избалансиран и привлечен, ќе можете да го создадете вашиот дом од соништата.

Сезонско разубавување

Обидете се со сезонски промени за на полесен начин да го персонализирате и да му додадете повеќе од вашиот стил и карактер на домот. Изберете одреден датум или сезона за да се посветите на мало дотерување на вашиот дом. Заменете неколку перници или обидете се со сезонско цвеќе или некоја слика или фотографија. Украсувањето за сезоната е исто така одличен начин да се создаде пријатна атмосфера и да се направи вашиот простор попривлечен.

Проекти „направи сам“

„Направи сам“ проекти се уште еден одличен начин да додадете личност и да го персонализирате вашиот домашен декор. Без разлика дали се работи за ѕидна уметност, зачуван цветен венец или рачно изработено парче мебел или парче кое само сте го освежиле со боја, проектите „направи сами“ може да ви помогнат да создадете уникатен и личен печат во вашиот дом. Создадете ѕид за фотографии или изградете сопствена полица за книги. Кога станува збор за „направи сами“ проекти, можностите се бескрајни.

Вашиот дом (треба да) е одраз на тоа кои сте вие, кои се вашите интереси, желби, стрмежи и да ја одразува вашата личност, стил и вкус. Со инкорпорирање на лични предмети, креирање на акцентен ѕид, сезонски разубавувања или освежувања или направи сам проекти, можете да направите вашиот простор вистински да ја одразува вашата личност и вкус. Не заборавајте да се забавувате и да бидете креативни, а вашиот дом ќе биде место каде што сакате да поминувате време со најблиските.