Уметност/Art

06
Мај

Бруталистички ентериер на стан во Белград

Станот 47/1 се наоѓа на приземје во новоизградена станбена зграда на белградски Врачар. „Со проектот, во рамки на тензичната урбана структура на предметната локација, се трага по нетипична станбена...

Повеќе
13
Апр

Како до совршена кујна?

Голем број од сопствениците на домови планираат да ги реконструираат своите домови во блиска иднина и повеќето од нив сакаат да се фокусираат на кујната. Ова дефинитивно има смисла!...

Повеќе
19
Мар

Муабет со Драган од Ми-ни-мо

Столчињата на Ми-ни-мо Здраво Драган, кажи ни нешто за себе? Здраво Декорама! Еве, како што споменав претходно, се викам Драган и сум модератор и еден од актуелните изведувачи на...

Повеќе
13
Мар

Made in Italy од Иранката Сами Солмаз

Интервју со Сами Солмаз, уметница од Техеран Сами кажи ми нешто за себе? – од каде си, нешто за твојот образовен и професионален background. Јас сум Иранка и живеам...

Повеќе
10
Мар

Вила Петрароло (Masseria Petrarolo)

Сместена на имот од 30 хектари, помеѓу насади од лаванда и маслинови дрва и со поглед на Јадранското Море, оваа луксузна вила во Апулиа од седумнаесетиот век е поранешна...

Повеќе
23
Фев

Ѕид од тули/цигли – спектакуларен начин да го трансформирате вашиот дом

Историја и модерност Ѕидови од тули/цигли во внатрешното уредување стекнаа популарност кога во некои земји поранешните фабрички простории им беа дадени на „сиромашна“ категорија станари кои не можеа да...

Повеќе