Блог

15
Мар

H&M home пролет-лето 2021

Доколку сте љубител на модерниот дизајн, шведскиот моден гигант H&M има линија за домот која изобилува со прекрасни додатоци, од преубави постелнини и декоративни перничиња па до забавни принтови...

Повеќе
12
Мар

ИКЕА Колекција пролет-лето 2021

Иако годинава ИКЕА ќе немаат нов пролетен каталог, сепак најавија нови продукти кои ќе бидат во продажба во Април 2021 година. Вистинскиот скандинавски дух се гледа во неутралната палета...

Повеќе
12
Мар

Made in Macedonia – Срѓан Миќиќ

Интервју со графичарот Срѓан Миќиќ Кога откри дека имаш талент за цртање/сликање? Од кога почна да се занимаваш со четките и платното? Претпоставувам дека комуникацијата преку цртежот отсекогаш била...

Повеќе
26
Фев

Made in Macedonia – Андријана Мациев

Интервју со сликарката, графичар Андријана Мациев Дали го паметиш твојот прв цртеж? Интересно прашање, сакав од мала да цртам но секогаш мислев дека не сум доволно добра во тоа....

Повеќе
22
Фев

Made in Macedonia – Јорданчо Кицовски – Кицо

Интервју со сликарот Јорданчо Кицовски – Кицо Здраво Кицо,  најнапред благодарам што се нафати да одговориш на нашите прашања. Кажи ми нешто за твојата уметност? По струка сум графичар...

Повеќе
15
Фев

Made in Macedonia – Калина Брајковска

Интервју со сликарката Калина Брајковска Што беше пресвртен момент, кога реши да сликаш? Моментот кога осознав какво искуство ми овозможува процесот на сликање, лудо и незаборавно, престануваш да размислуваш,...

Повеќе
08
Фев

Made in Macedonia – Влатко Деков

Кратко твит интервју со Влатко Деков Омилен фотоапарат? Засега се 2 , Canon 6D I Ricon GR.Сепак фотографијата не ја прави фото камерата туку оној кој ја користи или...

Повеќе
01
Фев

Made in Macedonia – Андреј Митевски

Кратко интервју со скулптор/вајар Андреј Митевски Кажи ни нешто за себе, што те натера да се занимаваш со скулптура? Мојата определба да имам професија која за цел има создавање,...

Повеќе
26
Јан

Made in Belgium – Тeјс Хостин/Tijs Hostyn

Кратко интервју со фотографот од Белгија Тeјс Хостин Кажи ми нешто за себе? Како стана фотограф? Кога започна да фотографираш? Мојата девојка имаше стар ДСЛР апарат. Кога била помлада,...

Повеќе
25
Јан

Етно (турски) стил во внатрешното уредување, прв дел

Етно стил во внатрешното уредување во денешно време повеќе е лесна стилизација на главните карактеристики на традиционалните народни куќи. Етно стилот вообичаено ги копира и/или поинаку ги распоредува шарите,...

Повеќе